Zlato

Zlato (chemická značka Au, latinsky Aurum) je chemicky odolný, velmi dobře tepelně i elektricky vodivý kov žluté barvy. Jeho původ souvisí v menší míře s explozí supernov a ve větší pak s kolizí neutronových hvězd. Těžba tohoto kovu je poměrně náročná časově, energeticky i ekologicky a jeho zásoba je omezená (asi 170 000 tun)

Zlato je významnou surovinou v průmyslu, zejména v elektronice a IT technice, lékařství, šperkařství, bankovnictví a finančnictví.

Zlatý standard – tento nástroj zabraňoval postupnému uvolňování nových a nekrytých peněz., protože centrální banky musely fyzicky držet množství zlata, kterým garantovaly hodnotu jednotlivými státy vydávaných měn. Od roku 1971 od něj jednotlivé státy postupně odstoupily.

Zlato ve fyzické formě je mezinárodně uznávané platidlo (v minulosti převážně ve formě mincí).

Světová cena zlata

Vzhledem k jeho vlastnostem jako je stálost, odolnost vůči korozi a jeho omezené množství je zlato také vyhledávanou komoditou, jehož hodnota dlouhodobě stále roste. Dále se s ním obchoduje na světových burzách, nejznámější je Londýn. Tato burza zveřejňuje výsledky obchodování označené jako London FIX

(od té odvíjí svou cenu společnosti obchodující se zlatem) a London SPOT.

Světová cena zlata je udávaná v dolarech za trojskou unci (USD/oz), 1 oz t = 31,10 g

Nemalý vliv na cenu zlata má také ryzost.

Jednotkou ryzosti je karát (kt). Vyjadřuje obsah kovu v předmětu nebo slitině. Nejvyšší ryzost u zlata je 24 kt, takto ryzí zlato se používá převážně u slitků investičního zlata. Kov s menší ryzostí se využívá ve šperkařství (14 kt, 18 kt), kde je na špercích uvedená a potvrzená značkou státní zkušebny (punc). Ryzost je také značena v tisícinách např. u 24 kt zlata 999/1000.

2018-09-15